Ako si vybrať podprsenku?

Spodná bielizeň ženy by mala zvýrazňovať jej štýl, zabezpečiť pohodlie počas celého dňa a ideálne tiež zvyšovať sebavedomie. Podprsenka preto nie je iba účelovým doplnkom. Nezabudnite vyberať taký model, ktorý sa vám páči a v ktorom sa budete cítiť sama pred sebou dobre. Správna veľkosť a strih sú dôležité, pri výbere sa však zameriavajte aj na detaily ako kvalitu spracovania a prevedenia ramienok.

Pri výbere nezabudnite na detaily a kvalitu spracovania

S čím začať

Na akú príležitosť

Aby ste boli s vybranou podprsenkou čo najviac spokojné, rozmyslite si, kam ju najčastejšie budete nosiť. Ak hľadáte univerzálny model na každodenné nosenie, bude pre vás dôležité pohodlie a padnúci strih. Ak hľadáte nenápadné prevedenie pod spoločenské šaty, môžete vyberať zo samodržiacich podprseniek bez ramienok či s odopínacím systémom. Na cvičenie a pravidelné tréningy hľadajte v športových podprsenkách, ktoré maximálne spevnia prsia pri zachovaní pružnosti a flexibility pohybu.

S kosticami, alebo bez

Kostice na podprsenke slúžia na spevnenie a podopretie pŕs. V žiadnom prípade by nemali tlačiť na mäkkú časť prsníka, zarezávať sa ani nikde odstávať. Ideálne prevedenie s kosticami pevne obopína poprsie a končí pri podpazuší. Takéto modely rady volia ženy s bujnejšími dekoltom a všetky, ktorým kostice dodávajú pocit pevnosti a stability.

Podprsenky bez kostíc nemusia nutne znamenať stratu pevnosti. Na miesto kostíc sú košíčky obopnuté pevným väčšinou silikónovým pruhom. Pri športových variantoch je také riešenie bežné. Ďalej mu pre komfortné a mäkké vyhotovenie dávajú prednosť mladé dievčatá, ženy po operácii aj počas tehotenstva. Domnelý vyšší komfort môže byť však zapríčinený iba zle odhadnutou veľkosťou kosticovej podprsenky, u ktorej sa nesprávne určenie rozmerov prejaví výraznejšie.

Plne vystužené podprsenky zaistia atraktívny zaoblený vzhľad dekoltu

Vystuženie

Ak hovoríme o výstuhách podprsenky, je tým myslený mäkký penový materiál vo vnútri košíčkov. Ten zaisťuje mladistvý zaoblený vzhľad poprsia a prispieva k vyššej opore. Vystuženie samo o sebe neprináša zväčšujúci efekt. Okrem plne vystužených modelov existujú aj polovýztuhy, kedy je vyplnená iba spodná časť košíčka, zatiaľ čo horná môže byť zdobená čipkou či priesvitnou sieťovinou. Nevystužené prevedenie predstavuje v podstate len jednoduchú látku, ktorá dodáva tvar až samotnému poprsiu. Niektoré ženy sa v týchto podprsenkách môžu cítiť voľnejšie.

Druhy podprseniek

Klasické

Za klasické podprsenky sa najčastejšie považujú rôznym spôsobom vystužené modely s kosticami alebo bez. Obvykle zaisťujú zaguľatený vzhľad, ktorý sa spolu s menej výraznými ramienkami dobre hodia na každodenné nosenie pod tričká, blúzky aj šaty. Zapínajú sa väčšinou vzadu na jeden alebo dva háčiky.

Braletka

Ľahučké podprsenky viac či menej vykrojeného trojuholníkového strihu sa nazývajú braletky. Bežne sa vyrábajú bez výstuže v romantickom čipkovanom prevedení. Ramienka rozširujúce sa ku košíčkom môžu v niektorých topoch nepekne vyčnievať, hodia sa preto skôr do V výstrihov a blúzok. Niektoré modely možno zohnať v predĺženom prevedení, ktoré si mladšie ženy môžu obliecť aj samostatne k sukni či nohaviciam ako odvážny letný outfit. Braletkový strih väčšinou volia ženy s menšími až strednými veľkosťami poprsia.

V posledných rokoch sú obľúbené alternatívnejšie háčkované braletky, ktoré skvele fungujú aj ako samostatný top

Push up

Toľko obľúbené push-up prevedenie vytvára plný výstrih, opticky zväčšuje a zatraktívňuje poprsie. Želaný efekt majú na svedomí vyberateľné či všité vypchávky prípadne penová výstuž. Tie prsia pozdvihujú a jemne približujú k sebe. Push-up podprsenky sa väčšinou vyrábajú s kosticami a sú skvelou voľbou pre ženy s menším či ovisnutým poprsím.

Za Super push-up podprsenky sú označované také modely, ktoré prsia opticky zväčšia o 2-3 čísla.

Bardotka

Podľa slávnej francúzskej herečky Brigitte Bardot bol pomenovaný typ balkónového strihu podprsenky, ktorým je bardotka, tiež nazývaná balkonetka. Také podprsenky spoznáte podľa špecificky strihaných košíčkov. Tie sú oproti klasickým modelom nižšie a dajú viac vyniknúť vrchnej časti poprsia. Tradične je horná časť košíčkov rovná, nie vždy je však takýto strih ihneď rozpoznateľný.

Existujú napríklad tzv. Half Bardot podprsenky, ktoré kombinujú klasické vystužené modely a bardotky. Od bardotky sa líšia prechodom košíčka do obvodovej časti. Kým bardotka splýva v jeden celok, z obvodu Half Bardot strihu košíčky znateľne vystupujú. Bardotky sa skvele hodia do hlbokých výstrihov, na bezramienkové nosenie a k šatám. Polovičné Half prevedenie volia ženy s väčším poprsím.

Plunge

Podprsenkám, ktoré majú medzi košíčkami čo najnižší stred, sa hovorí dekoltka či plunge. Ako je z prvého názvu zrejmé, také modely sa perfektne hodia do hlbokých výstrihov väčšinou ženám s plným a veľkým poprsím. Košíčky spája len úzky pásik, ktorý býva podporený pevnými kosticami.

Veľkosť

Na správne určenie veľkosti vám vystačia dva rozmery a to obvod pod prsiami a obvod cez prsia. Väčší obvod cez prsia merajte krajčírskym metrom v najširšej časti hrudníka cez bradavky. Obvod pod prsiami merajte tesne pod prsiami ideálne pri výdychu. Dbajte na to, aby pri meraní nebol meter prevesený, ale pevne obopnutý. Výsledný obvod pod prsiami sa bežne zaokrúhľuje nadol (viď tabuľka). Tretí údaj, ktorým je veľkosť košíčka, zistíte odpočítaním obvodu cez prsia a pod prsiami. Správne priradenie veľkosti košíčka opäť nájdete v tabuľke nižšie.

Veľkosť na prvom mieste udáva obvod podprsenky (pr. 70) a označenie veľkosti košíčka (pr. A).

Zobraziť viac

Výrobcovia bežne udávajú veľkosti buď v európskom (EÚ), alebo anglickom označení (UK). Anglické sa od európskeho líši používaním palcov na miesto centimetrov a zdvojnásobením niektorých veľkostí košíčka, kedy sa napríklad D udáva ako DD. V tabuľke nižšie nájdete pre porovnanie anglické a európske obvody.

Obvod podprsenky EÚ (cm) Obvod podprsenky UK (palce)
60 28
65 30
70 32
75 34
80 36
85 38
90 40
95 42
100 44
105 46
Obvod pod prsiami (cm) Výsledný obvod podprsenky (EÚ)
65–70 60
71–75 65
76–80 70
81–85 75
86–90 80
91-95 85
96–100 90
101–105 95
106–110 100
111–115 105
Veľkosť košíčkov Rozdiel obvodov (cm)
A 10–12
B 13–15
C 16–18
D 19–21
E 22–24
F 25–27
G 28–30
H 31–33
I 34–36
J 37–39
K 40–49

Pre prehľadnosť uvedieme krátky príklad ženy s obvodom cez prsia 92 cm a obvodom pod prsiami 74 cm (spadá do kategórie 71-75). Pre takéto miery sa najlepšie hodia podprsenky veľkosti 65F. (92-65=27; 27 zodpovedá veľkosti F).

Pred výberom si vždy skontrolujte aktuálne veľkostné tabuľky danej značky a riaďte sa ich odporúčaniami.

Na čo sa zamerať

Zapínanie

Už dávno neplatí, že sa podprsenky rozlišujú iba na tie so zapínaním vzadu a tie najčastejšie športové verzie bez zapínania. Praktickým variantom sú obľúbené podprsenky, ktoré sa zapínajú vpredu. Takéto prevedenie nemusíte nikde zložito pretáčať či preťahovať cez hlavu. Pohodlne si ju nasadíte medzi košíčkami.

Ramienka

Tiež ramienka môžu nadobúdať mnoho podôb. Na športových modeloch nájdete zvyčajne pevné široké ramienka zaisťujúce maximálnu stabilitu. Niektoré ženy nedajú na široké vyhotovenie dopustiť. Cítia sa v nich príjemne pevne a sebavedome. K letným šatám a tielkam sa však skôr hodia úzke sotva viditeľné ramienka. K topom bez ramienok môžete zaobstarať podprsenku s odopínacím systémom, ktorá vám dobre poslúži v lete alebo napríklad v zime počas plesovej sezóny. A pokiaľ práve nebude potrebné, ramienka jednoducho pripevníte späť. Ženám s väčším poprsím také riešenie skôr nevyhovuje, radšej volia flexibilné nastaviteľné ramienka, ktoré sa perfektne prispôsobia akejkoľvek veľkosti.

Nastaviteľné ramienka sa dobre prispôsobia vašej veľkosti

Materiál

Väčšina podprseniek sa bežne vyrába zo zmesových materiálov, prevažne tvorenými polyamidom. Ten sa vyznačuje vysokou pevnosťou aj odolnosťou proti oderu. Všeobecne rýchlo schne a dobre odvádza pot, čo iste u podprseniek oceníte. Potrebnú pružnosť predovšetkým do športových podprseniek dodáva elastan, ktorý sa dokáže natiahnuť až o sedemnásobok svojej dĺžky. Do športových modelov sa ďalej pridáva nylon a polyester. Obe tieto syntetické vlákna sú maximálne odolné a nenasiakavé. Bavlnené podprsenky sú zas príjemné na dotyk a vyznačujú sa dobrou priedušnosťou.

Farba

Voľba farby je pochopiteľne veľmi individuálnou záležitosťou. Okrem toho, aby ste vyberali takú, ktorá sa vám páči, myslite aj na to, pod čo budete podprsenku nosiť. Pod priesvitné vršky sa odporúčajú svetlejšie odtiene bielej alebo telovej farby. Niektoré ženy však rady experimentujú a pokojne nechajú vyniknúť vyzývavú červenú alebo príťažlivú čiernu podprsenku. Plne teda záleží na vašom štýle aj šatníku. Samodržiace modely by mali mať ideálne rovnakú farbu ako zvršok, pod ktorým sú nosené, prípadne vyhotovené v telovej farbe.

Najčastejšie otázky

Ako prať podprsenky

Hoci sa všeobecne odporúča prať podprsenky v ruke, väčšina radšej volí pohodlnejšiu cestu v práčke. Ak sa aj vy radíte medzi valnú väčšinu, voľte ideálne jemný prací program na 30 °C. Do prania nepridávajte aviváž, tá by mohla elastické vlákna zničiť. Pred praním vždy zapnite háčiky a vložte podprsenku do vrecka na pranie. Takto sa vám nemôže v práčke nijako poškodiť. Spodnú bielizeň nikdy nesušte na kúrení ani v sušičke - bielizeň by sa mohla zraziť a všelijako pokrútiť. Zaveste ju radšej klasicky na sušiak a starostlivo urovnajte.

Ako má podprsenka sedieť

  • Obvod podprsenky na tele sedí vodorovne.
  • Zapínanie sa neposúva po chrbte smerom nahor.
  • Ak podprsenka obsahuje kostice, sú pritlačené na kožu tak, že sa vám pod ne nezmestí prst. Zároveň však netlačia na mäkké časti pŕs a končia pri podpazušnej jamke.
  • Košíček dokonale sedí, nepolí prsia, neodstáva ani sa nezhrňuje.
  • Ramienka majú len doplňujúcu funkciu. Nezarývajú sa do ramien.
  • Pri zdvíhaní rúk podprsenka neodhaľuje spodnú časť poprsia.
Správne zvolená veľkosť aj strih vám bezo zvyšku padne a nikde sa nezhrňuje

Správne obliekanie podprsenky

Podprsenku si obliekajte ideálne v predklone, kedy prsia sami zapadnú do košíčkov. Potom môžete podprsenku zapnúť na posledný háčik, teda tak, aby bol obvod čo najviac voľný. Postupom času materiál povolí a vy budete môcť obvod zapnúť na ďalšie háčiky. Zvyšujete tým životnosť podprsenky, pretože obvod zostane oveľa dlhšie pevný.

Ak sa vám zle zapína podprsenka vzadu na chrbte, môžete tiež zapnúť háčiky najprv vpredu a potom podprsenku pretočiť. Potom sa opäť mierne predkloníte, aby vám prsia voľne spadli do košíčkov a následne nasadíte ramienka. Na záver upravte ramienka tak, aby sa nezarezávali a zmestili sa pod ne zhruba dva prsty.